Ekonomi

Muğla’nın ihracatı 1 milyar doları aştı

Ege İhracatçı Birlikleri’nden (EİB) yapılan açıklamaya göre Muğla, 2000 yılında 16 milyon dolar olan ihracatını 2022’nin bitmesine sayılı günler kala 1 milyar doların üzerine çıkardı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Kolu Meclis Başkanı Sinan Kızıltan, 2022 yılı başında Muğla için 1 milyar dolar hedefine ulaştıklarını belirtti.

Kızıltan, “Bu ihracata 670 milyon dolar ile en büyük katkıyı sağlayan su ürünleri ve hayvansal ürünler sektörümüz, önceki yıllarda olduğu gibi 2022 yılında da Türkiye şampiyonu oldu. Sektör olarak çifte mutluluk yaşıyoruz.”

125 ülkeye ihraç edildi

Muğla’nın 2022 yılında 125 ülkeye ihracat yaptığı bilgisini paylaşan Kızıltan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rusya Federasyonu 141,5 milyon dolar ile en çok ihracat yaptığımız ülke olurken, Yunanistan 103 milyon dolar ihracatla zirve ortağı oldu. Listemizde üçüncü sırada yer alan Amerika Birleşik Devletleri’ne 88 milyon dolarlık ürün ihraç ettik. Bu ülkeleri 67 milyon dolarla İsrail ve 61 milyon dolarla İngiltere izledi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu